• Antrenör Lüle, Spor Yapan Çocuk Tembel Çocuk !!!
  Antrenör Lüle, Spor Yapan Çocuk Tembel Çocuk !!!
 • Salon Futbol Turnuvası Başladı
  Salon Futbol Turnuvası Başladı
 • Diyarbakır’da ‘Liselerarası Basketbol Yarışması’ düzenlenecek
  Diyarbakır’da ‘Liselerarası Basketbol Yarışması’ düzenlenecek
 • Antrenör Burak Dönmez
  Antrenör Burak Dönmez
 • Uçan Türk gökyüzünde tarih yazmaya devam ediyor
  Uçan Türk gökyüzünde tarih yazmaya devam ediyor
 • Ruhsuz Takım..!
  Ruhsuz Takım..!
 • Büyük Fenerbahçe ailesine ve Spor kamuoyuna duyurulur!
  Büyük Fenerbahçe ailesine ve Spor kamuoyuna duyurulur!
 • Süper Lig’de 21. hafta hakemleri açıklandı!
  Süper Lig’de 21. hafta hakemleri açıklandı!
 • Başarılı Sporcuları Ağırladı
  Başarılı Sporcuları Ağırladı
 • 1966 Malatyaspor Taraftarlar Derneği
  1966 Malatyaspor Taraftarlar Derneği
Malatya Altın Haber
Dünya Türkleri’nden ” Çepni Türkleri” Buluşması
Dünya Türkleri’nden ” Çepni Türkleri” Buluşması

Spread the loveGenel başkanlığını Oya...

Başkan Düzgünden Bakan Muşa ziyaret
Başkan Düzgünden Bakan Muşa ziyaret

Spread the loveTürkiye Perakendeciler Federasyonu...

Karla Mücadeleyi Artırdı
Karla Mücadeleyi Artırdı

Spread the love  Dün akşamdan...

Malatya’nın Çözülmeyen Sorunlarını Anlattı
Malatya’nın Çözülmeyen Sorunlarını Anlattı

Spread the love   AĞBABA: 1...

Başkan Güder’den “Geçmiş Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den “Geçmiş Olsun” Ziyareti

Spread the love  Battalgazi Belediye...

Açken Neden Sinirli Oluruz?
Açken Neden Sinirli Oluruz?

Spread the loveAçlık oluşunca sinirli...

Başkan Uçkan’dan Vatanseverler Derneğine Ziyaret
Başkan Uçkan’dan Vatanseverler Derneğine Ziyaret

Spread the loveGelecek Partisi Malatya...

Yazar: Hakan Dikmen’in Kaleminden
Yazar: Hakan Dikmen’in Kaleminden

Spread the loveDevlet hayatında samimi...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

Zekat ve Fitre
Zekat ve Fitre

Değerli okuyucularım Zekât, Din-i Mübin-i...

ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ
ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ

Değerli Okuyucularım ! Sizlere bu...

Ramazan Bayramı
Ramazan Bayramı

Cobid19 hastalığın ve israil teröristlerin...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

Kıymetli okuyucularım iki vaktin namazını...

GÜZEL AHLAK SAHİBİ OLMAK
GÜZEL AHLAK SAHİBİ OLMAK

Değerli okuyucularım, Bugün üzerinde duracağımız...

Malatya Altın Haber
AK Partili Çalık: “Malatya lojistik üs olacak”
AK Partili Çalık: “Malatya lojistik üs olacak”
Spread the loveAK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kızılay Sistem Yapının Malatya’da eski Vagon Onarım Fabrikası’nın olduğu alanda bir üretim üssü haline dönüştüğünü...
27 Aralık 2021 00:50
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kızılay Sistem Yapının Malatya’da eski Vagon Onarım Fabrikası’nın olduğu alanda bir üretim üssü haline dönüştüğünü ifade ederek, Adalet Bakanlığı’ndan Kızılay’a geçişi sağlanan 90 dönümlük alanda bir lojistik üssün kurulacağını söyledi.

 

Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında atıl vaziyette bulunan eski Vagon Onarım Fabrikası’nın yerine Kızılay tarafından kurulan Üretim Üssü Afet ve İnsani Barınma Sistemleri Fabrikası’nda incelemelerde bulundu.

 

Fabrika ile ilgili brifing alan Çalık, Kızılay’ın Osmanlı’dan kalan 150 yıllık bir kurum olduğunu anımsatarak, mağdur, mazlum ve ihtiyaç sahibi insan nerede varsa Kızılay’ın orada olduğunu ifade etti. Milletvekili Çalık, Kızılay’ın Türkiye’de mağdurun, mazlumun, afetzedelerin yanında olduğu gibi dünya genelinde de aynı duyarlılıkla hareket ederek, insanların yardımına koştuğunu belirtti.

 

Kızılay’ın Malatya’daki hikayesinin 2000’li yıllarda artarak devam ettiğini dile getiren Çalık, “Kızılay Bölge Merkezi’ni Malatya’ya kazandırdık. O dönemde bir hedef koyduk; bir lojistik merkezi Malatya’ya kazandırmayı istedik” dedi.

 

Milletvekili Çalık, lojistik merkezin kurulması amacıyla sonrasında arazi arayışına girdiklerini kaydederek, şunları anlattı:

“Lojistik merkezi Malatya’ya kurmak için organize sanayi bölgelerinde arazilere baktık. Sonrasında Allah nasip etti ve Kızılay Genel Başkanı bir Malatyalı oldu. Bununla birlikte yeni bir Kızılay süreci başladı. Lojistik merkezin büyük bir yere kurulması için çalışma başlatıldı ve Malatya’nın yıllara mazhar kanayan yarası olan atıl durumdaki Vagon Onarım Fabrikası’nın alanının Kızılay’a devri için harekete geçtik.”

 

Çalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın gayreti, milletvekilleri, belediye başkanları ve herkesin ortak hareketiyle eski Vagon Onarım Fabrikası’nın özelleştirmeden Kızılay’a devrinin gerçekleştiğini kaydetti.

 

KAPALI MERKEZLER HALİNE GETİRİLİYOR

 

Milletvekili Çalık, alanın 2018 yılında Kızılay’a geçtiğini anımsatarak, “Şimdi kat ettiğimiz yolu gördüm, bundan dolayı da çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Şu anda Kızılay Sistem Yapı olarak Malatya’da Vagon Onarım Fabrikası’nın olduğu alan bir üretim üssü haline dönmüş vaziyette. Toplamda 600 bin metrekarelik bir alanın devri Kızılay’a yapıldıktan sonra alanlar tek tek kapalı merkezler haline getiriliyor” dedi.

 

MALATYA EKONOMİSİNE 80 MİLYON TL KATKI SAĞLAYACAK

 

Kızılay’ın çadırlarını artık Malatya’da ürettiğine dikkat çeken Çalık, şunları söyledi:

“Yeni ve modern barınma sistemlerini, konteynerleri ve evleri burada yapıyorlar. Bu Malatya ticaretine, sanayisine ve ihracatına çok önemli katkıda bulunacak. 37 bin 500 metrekare kapalı alana kurulu 6 holden oluşan tesis, yıllık bir milyon metrekare hafif çelik özel tasarımlar üretim kapasitesine sahip. Yıllık 60 bin adet konteynır üretim kapasitesi bulunan tesis, kapasite açısından Türkiye’nin en büyüklerinden birisi ve barınma sistemleri üretiliyor. Şu anda üretilen sistemle Malatya ihracatına 80 milyon TL katkı sağlayacak. 13,5 dönümlük bir alanda çadır tekstil üretimi devam ediyor. 20 dönümlük alanda yine çadır tekstili için ayrılmış vaziyette.”

 

90 DÖNÜMLÜK ALAN KIZILAY’A DEVREDİLDİ

 

Milletvekili Çalık, bölgenin lojistik merkez olmasını istediklerini ve bunun için bir dizi çalışmaların yürütüldüğünü ifade ederek, “Lojistik merkez için yolun kenarında bulunması ve demiryolu ağına yakın olması gerekiyor. Yola ve demiryolu ağına yakın olan 90 dönümlük alanın Kızılay’a devri için bir çalışma başlattık. Bu alan Adalet Bakanlığımıza tahsis edilmişti. Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül ve gerekli yerlerle yapmış olduğumuz görüşmeyle 90 dönümlük alanın çok hızlı bir şekilde Kızılay’a devri yapıldı. Malatya, bir lojistik üs olacak. 90 dönümlük alana lojistik üssü kuralım istiyoruz” diye konuştu.

 

MALATYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ YATIRIM

 

Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Umut Yalçın ise, Üretim Üssü Afet ve İnsani Barınma Sistemleri Fabrikası’nın hem Malatya hem de ülke adına gelecek dinamikleri için çok önemli bir yatırım olduğunu ifade etti.

Yalçın, milletvekili Çalık’ın Kızılay’a her zaman büyük destek verdiğini belirterek, çok güzel bir çalışmayla birlikte Bölge Kan Merkezi’nin Malatya’ya kurulmasında ve lojistik üssün kente kazandırılmasında ciddi katkı sağladığını dile getirdi.

 

Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın kendilerine büyük bir destek verdiğini ifade ederek, “Sayın vekilim siz, bizim arkamızda olduğunuz müddetçe Türk Kızılay’ı hem Türkiye hem de dünyada güzel işlere imza atıyor” dedi. Brifingin ardından AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Umut Yalçın, Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu ve beraberindekilerle fabrikayı gezerek, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa