• Şampiyon Belli Oldu
  Şampiyon Belli Oldu
 • Zeynep Zafer’den 1 haftada 3 altın madalya
  Zeynep Zafer’den 1 haftada 3 altın madalya
 • Malatya da Yumruklar Konuştu
  Malatya da Yumruklar Konuştu
 • Zafer Spor Kulübü boksa damga vurdu,
  Zafer Spor Kulübü boksa damga vurdu,
 • Spor Sahaları, Cuma Günü Açılıyor
  Spor Sahaları, Cuma Günü Açılıyor
 • Başkan Güder’e 2. Lig Sözü
  Başkan Güder’e 2. Lig Sözü
 • Para Atletizm Şampiyonasına Damga Vurdu
  Para Atletizm Şampiyonasına Damga Vurdu
 • Zaman Palandöken Sporu Yaşatma Zamanıdır
  Zaman Palandöken Sporu Yaşatma Zamanıdır
 • ‘Yarına Şans Verecekler!
  ‘Yarına Şans Verecekler!
 • Bu Yıl da Bayındır Sağlık Grubu Oldu
  Bu Yıl da Bayındır Sağlık Grubu Oldu
Malatya Altın Haber
40 yaş altının maymun çiçeği kabusu!
40 yaş altının maymun çiçeği kabusu!

Spread the loveKoronavirüsün ardından dünyanın...

Çocuklarla buluştu
Çocuklarla buluştu

Spread the lovePengu’nun yazarı çocuklarla...

Aman göze gelmeyelim!
Aman göze gelmeyelim!

Spread the loveGüzel şarkıcı ve...

Semt konaklarında eğitim gören 300 öğrenci
Semt konaklarında eğitim gören 300 öğrenci

Spread the love  NEZAKET OKULLARI...

” Şehitlerimize Allah’dan rahmet diliyorum “
” Şehitlerimize Allah’dan rahmet diliyorum “

Spread the lovePençe-Kilit bölgesinde çıkan...

Farklı Olanla Birlikte Yaşamak Semineri
Farklı Olanla Birlikte Yaşamak Semineri

Spread the loveBüyükşehir Belediyesi Daire...

Size Söz Birlikte Değiştireceğiz
Size Söz Birlikte Değiştireceğiz

Spread the loveMemleket Partisi Genel...

Göz Aydınlığı
Göz Aydınlığı

Spread the loveBATTALGAZİ BELEDİYE BAŞKANI...

Yasa Derhal Düzeltilmeli
Yasa Derhal Düzeltilmeli

Spread the loveYANYANA ÇALIŞAN İŞÇİLERDEN...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

Zekat ve Fitre
Zekat ve Fitre

Değerli okuyucularım Zekât, Din-i Mübin-i...

ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ
ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ

Değerli Okuyucularım ! Sizlere bu...

Ramazan Bayramı
Ramazan Bayramı

Cobid19 hastalığın ve israil teröristlerin...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

Kıymetli okuyucularım iki vaktin namazını...

Malatya Altın Haber
Karbon Emisyonları ve Yenilenebilir Enerji
Karbon Emisyonları ve Yenilenebilir Enerji
Spread the loveAvrupa Yeşil Mutabakatı, Karbon Emisyonları ve Yenilenebilir Enerji YENADER: YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI ARTIK ÇOK DAHA ÖNEMLİ! 2053 KARBONSUZLAŞMA HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇİN YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINA DEVAM EDİLMELİ Dünya...
11 Mayıs 2022 00:32
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Avrupa Yeşil Mutabakatı, Karbon Emisyonları ve Yenilenebilir Enerji

YENADER: YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI ARTIK ÇOK DAHA ÖNEMLİ!

2053 KARBONSUZLAŞMA HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇİN YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINA DEVAM EDİLMELİ

Dünya genelinde karbon emisyon salınımında en büyük pay enerji sektörüne ait. Özellikle kömür gibi fosil yakıtların halen yoğun olarak kullanılması dünyada emisyonların azaltılmasında ciddi sıkıntı oluşturuyor.

Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi ön planda tutularak, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesinin kritik önem taşıdığını belirten Yenilenebilir Araştırmaları Derneği (YENADER) Genel Sekreteri Doç. Dr. Füsun Tut Haklıdır, Avrupa Yeşil Mutabakatı hakkında detaylı bilgiler aktararak Türkiye’de bu doğrultuda yapılan çalışmalardan bahsetti.

Avrupa Yeşil Mutabakatı, Avrupa Birliği’nin 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarının sıfırlanmasına odaklı, ekonomik büyümede kaynak kullanımı bağımlılığını sona erdirme ve yaşam kalitesini arttırmaya yönelik yeni bir büyüme stratejisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu mutabakat kapsamında sürdürülebilirlik ve buna bağlı olarak döngüsel ekonomi ön planda tutularak, başta enerji alanı olmak üzere birçok temel alanda aksiyon alınması gerekiyor.

ENERJİNİN TEMİZ ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KAYNAKLARDAN ELDE EDİLMESİ KRİTİK

Mutabakat kapsamında birçok sektörde ve hayatın her alanında ihtiyaç duyulan enerjinin, temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları olarak ön plana çıktığını belirten Yenilenebilir Araştırmaları Derneği (YENADER) Genel Sekreteri Doç. Dr. Füsun Tut Haklıdır sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yenilenebilir enerji teknolojilerinin kullanımı ise artık çok daha önemli bir noktaya geldi. 2023-2026 arası geçiş dönemi ardından AB tarafından, AB dışındaki ülkelere uygulanmaya başlayacak olan sınırda karbon vergisi, farklı sektörlerde kullanılan enerjinin temiz ve sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmesinde ve karbon emisyonlarının azaltılmasında kritik bir aşama olarak değerlendiriliyor. 2019 yılında Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın deklarasyonunun hemen ardından pandemi süreci başlamış olsa da uluslararası platformda her ülke karbonsuzlaşma eylem planlarını hazırlayıp açıklamaya başladı.”

ÜLKEMİZDE DE YEŞİL MUTABAKAT KAPSAMINDA ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

Türkiye’nin geçtiğimiz yıl Yeşil Mutabakat Eylem Planını ortaya koyarak, alınması gereken aksiyonları belirlediğini söyleyen Yenilenebilir Araştırmaları Derneği (YENADER) Genel Sekreteri Doç. Dr. Füsun Tut Haklıdır açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“2053 yılı olarak hedeflenen karbonsuzlaşma planı kapsamında; Ulusal Enerji Verimliliği Finansman Mekanizmasının geliştirilmesi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin geliştirilmesi, bu konuda Organize Sanayi Tesislerinde faaliyet gösteren işletmeler ve sanayi tesislerindeki yetkililere yönelik farkındalık eğitimlerinin verilmesi, Yeşil Tarife ve YEK-G belgesi ile ilgili bilgilendirme çalışmalarının yapılması, Milli Enerji ve Maden politikasına uygun olarak, 2027 yılı sonuna dek her yıl 1000 MWe RES ve GES kapasitesinin sisteme eklenmesi, enerji verimli ve düşük karbonlu ısıtma ve soğutma sistemlerinin yaygınlaştırılması amacıyla ulusal strateji belgelerinin ve yol haritasının hazırlanması çalışmalarının yapılması kararları alındı.”

BİNALARDA KULLANILAN ENERJİNİN %5’İ

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINDAN KARŞILANACAK

Güneş enerjisi alanında da ülkemizde ciddi düzenlemelerin yapılmaya başlandığının altını çizen Doç. Dr. Füsun Tut Haklıdır, Türkiye’de Yeşil Mutabakat Eylem Planına uyum süreci dahilinde yapılan çalışmaları aktarmaya devam etti:

“Çiftçilerin enerji maliyetlerinin düşürülerek, tarımsal üretimin desteklenmesi amacıyla tarım arazilerinde kullanılacak güneş enerjisinin %40’ının devlet tarafından ödenmesi ve geri kalanı için düşük faizli, uzun vadeli kredilerin sağlanması, lisanssız güneş enerji yatırımlarından 4. Bölge yatırım teşviklerinin sağlanması, daha önce 10 kilovat olarak belirlenen güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisleri için azami kurulu güç sınırının 25 kilovata yükseltilmesi, toplam inşaat alanı 5000 metrekareden büyük olan tüm binaların kullandığı enerjinin en az %5’inin güneş, rüzgar enerjisi ve ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasına ilişkin yasal düzenlemenin yapılması bu bağlamda yapılan çalışmalardan en önemlilerindendir.”

YERLİ EKİPMAN ÜRETİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ

Mutabakata göre 2026 sonrasında, Avrupa’ya ihracat yapan tüm ülkelerin farklı sektörler tarafından üretilen her üründe emisyon miktarını düşürdüklerini ifade etmelerinin bekleneceğini belirten Doç. Dr.

Füsun Tut Haklıdır: “Bunun da en uygun yolu kuşkusuz sektörden bağımsız olarak, öncelikle kullanılan elektriğin temiz enerji kaynaklarından üretilmesi. Bu nedenle yenilenebilir enerji sektörünün güçlendirilmesi, teşvik mekanizmalarının enerji depolama gibi uygulamaları da içine alarak, enerji verimliliği strateji planına dahil edilmesi, yerli ekipman üretiminin desteklenmesi bu aşamada oldukça önemli” dedi.

TEŞVİKLERE HIZ KESMEDEN DEVAM EDİLMELİ

Türkiye’nin geçtiğimiz son 10 yılda, Yeşil Mutabakat yayınlanmadan çok daha önce YEKDEM gibi önemli bir teşvik sisteminin doğru planlamasıyla çok ciddi bir yenilenebilir enerji kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Füsun Tut Haklıdır sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“2053 karbonsuzlaşma hedeflerine ulaşmak için bu teşviklerde bir süre daha hız kesmeden devam etmek gerektiğine inanıyorum. Avrupa ile ekonomik ilişkilerimiz bu kadar güçlü iken ve lokasyon avantajımız, toplam kurulu enerji gücümüzün %50’sinden fazlasına karşılık gelen yenilenebilir enerji kurulu gücümüz varken; rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle ve hidroelektrik gibi enerji çeşitliliğine sahipken, ekonomik olarak gittikçe daha güçlü olmamız ilk etapta kapsamı ve içeriği gözden geçirilecek teşviklerle olacaktır düşüncesindeyim. Elimizdeki gücü yansıtabilmemiz için enerji verimliliği çalışmalarına ilaveten yatırımcıya istikrarlı ortamı devam ettirmeliyiz.”

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği Hakkında:

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması ve geliştirilmesine katkı sağlamak, enerji verimliliği hakkında bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirmek, doğal çevrenin korunması, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli, yaygın kullanımı ve ülke ekonomisine katkısı konusunda kamuoyu oluşturmak amacıyla kurulan sivil toplum kuruluşudur.

Yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren ülkelerdeki sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği geliştirmeyi ve kalkınma deneyimlerini bu ülkelerdeki kurum ve kuruluşlarla her düzlem de paylaşmayı amaçlayan Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği, üniversiteler, araştırma ve geliştirme kuruluşları vb. bilimsel kurumlar ile diyalog kurularak yenilenebilir enerjinin bilimsel gerekliliği konusunda işbirliği ortamı oluşturmak ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretmenin ekonomiye ve bireylere olan olumlu etkileri yönünde halk kitlelerini bilgilendirmek önceliğidir.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa