• Şampiyon Belli Oldu
  Şampiyon Belli Oldu
 • Zeynep Zafer’den 1 haftada 3 altın madalya
  Zeynep Zafer’den 1 haftada 3 altın madalya
 • Malatya da Yumruklar Konuştu
  Malatya da Yumruklar Konuştu
 • Zafer Spor Kulübü boksa damga vurdu,
  Zafer Spor Kulübü boksa damga vurdu,
 • Spor Sahaları, Cuma Günü Açılıyor
  Spor Sahaları, Cuma Günü Açılıyor
 • Başkan Güder’e 2. Lig Sözü
  Başkan Güder’e 2. Lig Sözü
 • Para Atletizm Şampiyonasına Damga Vurdu
  Para Atletizm Şampiyonasına Damga Vurdu
 • Zaman Palandöken Sporu Yaşatma Zamanıdır
  Zaman Palandöken Sporu Yaşatma Zamanıdır
 • ‘Yarına Şans Verecekler!
  ‘Yarına Şans Verecekler!
 • Bu Yıl da Bayındır Sağlık Grubu Oldu
  Bu Yıl da Bayındır Sağlık Grubu Oldu
Malatya Altın Haber
40 yaş altının maymun çiçeği kabusu!
40 yaş altının maymun çiçeği kabusu!

Spread the loveKoronavirüsün ardından dünyanın...

Çocuklarla buluştu
Çocuklarla buluştu

Spread the lovePengu’nun yazarı çocuklarla...

Aman göze gelmeyelim!
Aman göze gelmeyelim!

Spread the loveGüzel şarkıcı ve...

Semt konaklarında eğitim gören 300 öğrenci
Semt konaklarında eğitim gören 300 öğrenci

Spread the love  NEZAKET OKULLARI...

” Şehitlerimize Allah’dan rahmet diliyorum “
” Şehitlerimize Allah’dan rahmet diliyorum “

Spread the lovePençe-Kilit bölgesinde çıkan...

Farklı Olanla Birlikte Yaşamak Semineri
Farklı Olanla Birlikte Yaşamak Semineri

Spread the loveBüyükşehir Belediyesi Daire...

Size Söz Birlikte Değiştireceğiz
Size Söz Birlikte Değiştireceğiz

Spread the loveMemleket Partisi Genel...

Göz Aydınlığı
Göz Aydınlığı

Spread the loveBATTALGAZİ BELEDİYE BAŞKANI...

Yasa Derhal Düzeltilmeli
Yasa Derhal Düzeltilmeli

Spread the loveYANYANA ÇALIŞAN İŞÇİLERDEN...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

Zekat ve Fitre
Zekat ve Fitre

Değerli okuyucularım Zekât, Din-i Mübin-i...

ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ
ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ

Değerli Okuyucularım ! Sizlere bu...

Ramazan Bayramı
Ramazan Bayramı

Cobid19 hastalığın ve israil teröristlerin...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

Kıymetli okuyucularım iki vaktin namazını...

Malatya Altın Haber
Konut fiyatları 300-400 bin TL arttırıldı
Konut fiyatları 300-400 bin TL arttırıldı
Spread the loveKeskin, “Cumhurbaşkanımız kürsüden inmeden konut fiyatları 300-400 bin TL arttırıldı” Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, ekonomik sıkıntıların atlatılması için tüm destek ve uygulamaların...
11 Mayıs 2022 13:11
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Keskin, “Cumhurbaşkanımız kürsüden inmeden konut fiyatları 300-400 bin TL arttırıldı”

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, ekonomik sıkıntıların atlatılması için tüm destek ve uygulamaların tabana, köylüye, çiftçiye ve esnafa verilmesi gerektiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız ev kredisi müjdesini verdiğinde daha kürsüden inmeden ev fiyatları büyük oranda arttırıldı” dedi.

MESOB Başkanı Şevket Keskin’in olağan genel kurulda yeniden MESOB Başkanlığına seçilmesinden dolayı Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül ve Yönetim Kurulu Üyelerinin  hayırlı olsun ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk defa konut sahibi olacaklara kredi faiz oranının 0.99 olarak uygulanacağını açıklamasından sonra piyasada oluşan son durumu istişare ettiler.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi uygulamasını açıklamasından sonra konut fiyatlarının büyük oranda arttırıldığını belirterek piyasada kontrol ve denetim olmadığını kaydetti.

Keskin, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile yeni bir kredi imkanı doğdu. Evi olmayan ve ilk defa ev alacaklar için 2 milyon TL’ye kadar bir kredi imkanı veriliyor. Bunun ülke ekonomisi için bir fayda getireceğini inanmıyorum, Bilindiği gibi KDV indirimi yapıldı ve devlet KDV indiriminden dolayı zarar etti, ama marketler fiyatları arttırdılar ve vatandaşa KDV indirimi yansıtılmadı ve bundan bir fayda görmedi. Bu durumu sayın Cumhurbaşkanımıza da arz ettim.

Hükümetimiz tarafından piyasaya bir para sürülecekse, piyasanın canlanması için bir çalışma yapılacaksa, bu destekler çiftçiye, köylüye verilmesi lazım ve arkasında da dönüp esnafa destek verilmesi lazım. Aksi takdirde konut alımları ile ekonominin düzeleceğine ben şahsen inanmıyorum. Para mümkün olduğu kadar, üretime, alt tabana ve alana yayılmalı. Destek ve kredi imkanları öncelikle üretime yönlendirilmeli. Çiftçiye, köylüye, esnafa imkan verilmeli.” Şeklinde konuştu.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin şöyle konuştu; “Sayın Cumhurbaşkanımız açıklama yaptıktan sonra daha kürsüden inmeden konut fiyatlarına 300 bin TL zam yaptılar. Bu konut satanlarında adı karaborsacı ve stokçu olması lazım. Mutlaka hükümetin bu konunun üzerine eğilmesi lazım. Ekonomi alanında önümüzü göremiyoruz. Bugün 1 milyon TL’ye satılan evin hemen 1.5 milyon TL’ye çıkartılması insanları şaşırttı, insanları bunalttı, ‘ne oldu, nasıl bir iş oldu?’ 24 saat içerisinde değil, Sayın Cumhurbaşkanı kürsüden iner inmez konut fiyatlarına 300-400 bin TL  artırım yapıldı. Bu ne adalettir ne bir ahlaktır, bu tamamen bir gasptır, insanları gasp etmek, insanları sömürmekten başka bir şey değildir. Böyle bir başı boşluk olmaz.

Ülkede kontrol yok. Devletin sorması lazım; ‘Sen bu konutu düne kadar 1 milyon TL’ye veriyordun, 24 saat geçmeden neden 1.5 milyon TL’ye yükselttin?, nerde  zam geldi, ne yaptın? Sen binayı bitirmişsin, her şeyini yapmışsın, 1 milyon TL’ye binayı satamazken, bugün kalkmış 1.5 milyon TL’ye satmaya kalkıyorsun.’ Hükümetin bu durumun üzerine gitmesi lazım. Böyle bir durumda ekonominin düzelmesi mümkün değil. Bunu herkes biliyor, köydeki Ahmet Ağa’da biliyor, çarşıdaki Mehmet Efendi’de biliyor. Hepimiz de bunun bilinci içerisindeyiz.

İlk defa ev alacaklar için uygulanacak olan konut desteğinin ekonomiye destek sağlayacağına inanmıyorum, bu biraz daha stokçuların iştahını kabartacak, onlara heyecan verecek bir uygulama. Bu yine zenginin işine gelecek, fakir-fukaraya pek bir şey olmayacak.”

Keskin, “Siz eğer mazotun fiyatını 24 TL yaparsanız, siz Antalya’da domatesi, biberi, salatalığı 1 TL’den de  verseniz bile biz bunu burada 7-8 TL’ye yemek zorundayız.  Akaryakıt fiyatlarında ÖTV ve KDV’de oranlar düşürülmeli. Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında oranlar düşürülmeli. Tabanı rahatlatacak uygulamalar yapılmalı. Çitçiyi, köylüyü, esnafı kalkındırmadan, müteahhitlerle ekonominin düze çıkacağına ben inanmıyorum.” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa