• ÜÇ puan yine yok      
  ÜÇ puan yine yok      
 • Yazar: Polat’tın Kaleminden
  Yazar: Polat’tın Kaleminden
 • Antrenör Lüle, Spor Yapan Çocuk Tembel Çocuk !!!
  Antrenör Lüle, Spor Yapan Çocuk Tembel Çocuk !!!
 • Salon Futbol Turnuvası Başladı
  Salon Futbol Turnuvası Başladı
 • Diyarbakır’da ‘Liselerarası Basketbol Yarışması’ düzenlenecek
  Diyarbakır’da ‘Liselerarası Basketbol Yarışması’ düzenlenecek
 • Antrenör Burak Dönmez
  Antrenör Burak Dönmez
 • Uçan Türk gökyüzünde tarih yazmaya devam ediyor
  Uçan Türk gökyüzünde tarih yazmaya devam ediyor
 • Ruhsuz Takım..!
  Ruhsuz Takım..!
 • Büyük Fenerbahçe ailesine ve Spor kamuoyuna duyurulur!
  Büyük Fenerbahçe ailesine ve Spor kamuoyuna duyurulur!
 • Süper Lig’de 21. hafta hakemleri açıklandı!
  Süper Lig’de 21. hafta hakemleri açıklandı!
Malatya Altın Haber
ÜÇ puan yine yok      
ÜÇ puan yine yok      

Spread the loveErzurum Büyükşehir Belediye...

Öğrenci Yoğunluğu Başladı
Öğrenci Yoğunluğu Başladı

Spread the loveÜlke genelinde eğitim...

Başkan Güder, Çalışmaları Yerinde İnceledi
Başkan Güder, Çalışmaları Yerinde İnceledi

Spread the love  BAŞKAN GÜDER:...

AGSYD’den 24 Ocak Açıklaması:
AGSYD’den 24 Ocak Açıklaması:

Spread the loveGERÇEĞİN PEŞİNDEKİ GAZETECİLER,...

Galericiler Sitesi Esnafını Ziyaret Etti
Galericiler Sitesi Esnafını Ziyaret Etti

Spread the loveBüyükşehir Belediye Başkanı...

Kartpostallık Görüntüler
Kartpostallık Görüntüler

Spread the loveDÜNYA MİRASI ARSLANTEPE...

24 Altın Madalya
24 Altın Madalya

Spread the love TÜRKİYE ULUSAL...

Basın ve Medya’yı Bölmeye Kimsenin Hakkı Yok
Basın ve Medya’yı Bölmeye Kimsenin Hakkı Yok

Spread the loveGenel merkezi Erzurum...

7/24 çalışmalarını sürdürüyor
7/24 çalışmalarını sürdürüyor

Spread the love  ANA ARTERLERDE...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

Zekat ve Fitre
Zekat ve Fitre

Değerli okuyucularım Zekât, Din-i Mübin-i...

ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ
ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ

Değerli Okuyucularım ! Sizlere bu...

Ramazan Bayramı
Ramazan Bayramı

Cobid19 hastalığın ve israil teröristlerin...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

Kıymetli okuyucularım iki vaktin namazını...

GÜZEL AHLAK SAHİBİ OLMAK
GÜZEL AHLAK SAHİBİ OLMAK

Değerli okuyucularım, Bugün üzerinde duracağımız...

Malatya Altın Haber
Rektör Prof. Dr. Karabulut Tahir Sarıkaya ile Uyan Türkiyem Programı’nın Konuğu Oldu
Rektör Prof. Dr. Karabulut Tahir Sarıkaya ile Uyan Türkiyem Programı’nın Konuğu Oldu
Spread the loveMalatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut Beyaz TV’de Tahir Sarıkaya’nın sunduğu “Uyan Türkiyem” programının konuğu olarak “Pandemi dönemi ve normalleşme sürecinde eğitim sistemi, yerli...
29 Kasım 2021 01:38
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut Beyaz TV’de Tahir Sarıkaya’nın sunduğu “Uyan Türkiyem” programının konuğu olarak “Pandemi dönemi ve normalleşme sürecinde eğitim sistemi, yerli ve milli üretimin önemi konuları hakkında ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi hakkında merak edilenlere yanıt verdi.

Yaklaşık 8-9 yıldır bu programı yaptığını ifade eden Tahir Sarıkaya yayında sadece 2 rektörü misafir ettiğini ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un bu rektörlerden birisi olduğunu ifade ederek, bunda kadın rektör olmasının ve yapılan çalışmaların Türkiye gündeminde çok büyük etkisinin olduğunu söyledi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kuruluşuna değinen Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, üniversitenin kuruluşu ve kurumsallaşması sürecinde Cumhurbaşkanı ve iş insanlarının desteklerine de değindi. Karabulut, “Üniversitemiz kuruluşunda aktif olan 1 Ziraat Fakültesi, 8 Meslek Yüksekokulu ile eğitim ve öğretim faaliyetlerine başladı. Mesleki ve teknik eğitim oldukça önemli, bizler bu konuda da hem Malatya’mızın neredeyse her ilçesinde olan Meslek Yüksekokullarımızı eğitim öğretim de çok iyi bir şekilde değerlendirdik. İş adamlarımızın çok büyük desteklerini gördük burada, Doğanşehir’de Vahap Küçük Meslek Yüksekokulu, Darende’de Bekir Ilıcak, Hekimhan’da Mehmet Emin Sungur Meslek Yüksekokullarımız gibi iş adamlarımızın ilimize yatırımları ile öğrencilerimize hizmet veren yerleşkelerimiz açıldı. Tabi ki bizler de her zaman bu destekleri olumlu yönde değerlendirdik. Bölümlerimiz ile bölgenin ihtiyaçlarını tespit ettik, alansal olarak yapılan faaliyetleri hayat boyu öğrenme çalışmalarımız ile bir araya getirdik ve bu alanda çalışmalar yaptık.” ifadelerini kullandı.

Bir kadın akademisyen olarak zorlu bir süreçte büyük başarılar elde ettiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Zorlu bir süreç, akademiye çalışıp makaleler, kitaplar yazmak, hem gençleri motive etmek konusunda olabildiğince yoğun çalışmalar sarf ediyorsunuz. Yeri geliyor laboratuvarlarda sabahlıyorsunuz, hiç uymuyorsunuz ve yeri geliyor işin teknisyenlik boyutunu da kendim yaptığım çalışmaları sonuçlandırmak konusunda gayret ediyorum. Bunlar hicap duyulacak utanılacak şeyler değil, şüphesiz ki aksine gurur duyulacak şeyler bunlar. 11 tane Uygulama ve Araştırma Merkezimiz var bu merkezler gençleri motive eden bir süreç izlememizde büyük önem addediyor. Özellikle öğrencileri destekleyecek motive edecek faktörleri bizzat destekleyecek şekilde çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

“Malatyalı Olmaktan Gurur Duyuyorum”

Malatyalı olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Karabulut, acı kayısı çekirdeği ekstresi çalışmasını şu şekilde anlattı: “Uzun yıllardır çalışmasını yürüttüğümüz bir ürünümüz bu, burada kayısı çekirdeğinin vücuda etkilerini araştırdık. Düşük oranda yağ ve yeterli miktarda glikoz, fruktoz ile yüksek oranda beta-karoten, A, E vitaminleri ile potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve demir minerallerini içermesi bakımından insan beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu anlamda bağışık sistemine de çok olumlu etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz. Hunza Türkleri döneminde yaşayan insanlarda kanser teşhisinin hiç olmamasını araştıran bilim insanları ve bu alanda bir çok makale var. Aynı zamanda anti aging dediğimiz yaşlanmayı geciktiren, ciltteki kırışıklığı azaltan etkisi var, bu alanda da çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

“İkinci Tıp Malatya’nın İhtiyacıydı”

Malatya’da ikinci tıp fakültesinin olmasının ihtiyaç olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Malatya’da yaklaşık 830.000 civarında nüfus var ve Malatya aynı zamanda bölgenin sağlık merkezlerinden birisi, bu anlamda ikinci bir tıp fakültesi Malatya’mız için çok gerekliydi. Burada sadece tedavi değil, vaka araştırmaları yapan bir ekibimiz ve bilim üreten yeni metodlar geliştirmek üzere çalışan hekimlerimiz var, çünkü. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp alanında da çalışıyoruz. Bu alanda Sağlık Bakanlığı onaylı Sertifikalı Akupunktur Eğitimi’ni de ilk veren üniversite olduk. Tazelenme Üniversitesi protokollerimizi yaptık. Yaşlı Yaşam Merkezi çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hayatta her zaman engeller olmalı ki koşu hızlı gitsin”

Rektör Prof. Dr. Karabulut karşılaşılan hiçbir zorluk önünde pes etmemek gerektiğini, zorlukları aşmanın daha güçlü yarınları getireceğini ifade ederek, “Hayatta hep mücadeleler oldu, tırnaklarımızla bu noktalara geldik. İlk doktora yaparken ki süreci hatırlıyorum. Gece gündüz çalışıyoruz ve bu süreçte araştırma yapma, çok yayın yapıyorsun, çok ödül alıyorsun gibi çok engelle karşılaştık. Tabi ki bunlar bizi hiçbir zaman durdurmadı. Gençlere de özellikle karşılarına çıkan engeller karşısında hiç durmamalarını söylüyorum. Nietzsche’nin de bir sözü vardır, ‘Beni öldürmeyen şey güçlendirir’ bunlar olacak ki biz daha çok güçlenelim.” ifadelerini kaydetti.

“Muhafazakarım, Atatürkçüyüm”

Muhafazakar olduğunu ve kendisini edilen duaların ayakta tuttuğunu ifade eden Rektör Karabulut, aynı zamanda Atatürkçü olduğunu Cumhuriyet Kadını olduğunu belirtti ve “Mümkün olduğunca dua ederim, çünkü bizi onlar ayakta tutuyor. Atatürkçüyüm, çünkü Cumhuriyeti kurdu, bizler Cumhuriyet Kadınıyız, onun kurmuş olduğu ülkede bu görevleri yapıyoruz. Tabi ki şuan da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da onun gibi bir lider olduğuna inanıyorum. Kadın olarak mücadele etmemiz de her zaman yanımızdalar. Doğu’da bir üniversite merak ediliyorsunuz. Kuruluş sürecinde tabi ki destekler gerekiyor. Bu konuda da kapı kapı dolaşıyorum, yeri geliyor evrağı alarak bu konuda desteğiniz lazım şeklinde destekler talep ediyoruz. Kalite denetimlerine giriyoruz, Sayıştay denetimlerine giriyoruz, hepsinde de gerçekten takdire şayan bir şekilde bu kadar kısıtlı bütçeyle bunları nasıl yaptınız diye teşekkürle ayrılan denetimciler, değerlendirmeciler oldu. Çünkü bir kaliteciyim, yaklaşık 20 yıllık bu konuda çalıştı. Özellikle dökümana çok önem veririm. Yazılan yapılan işlere çok önem veririm. Çok şükür bir yanlış yapmadık. Planla, Uygula, Kontrol et ve Önlem al, PUKO Döngüsü dediğimiz o çevrimi uyguladık. Benim ekibim gece gündüz çalışır. Gelen kişiler hep “bilim emek özveriyi görüyoruz.” dedi.

İstihdam odaklı, gelişime açık eğitimler veriyoruz.”

Rektör Prof. Dr. Karabulut, Gençler kendilerini geliştirmeli, girişimciliği artırmalı, dil özellikle yabancı dil öğrenmeliler. Sosyal medyada vakit geçirmekten ziyade daha çok kitaplara dokunmak vardır ya, işte okumak vardır bunlar çok önemli. Kütüphanede ki o çalışmayı, kitap okuma zevkini gençlere tekrar aşılamamız gerekir ve biliyoruz ki bu yüreklerinde var. Hangi işi yaparsanız yapın, en iyisini yapın, şurada bir çam olamıyorsanız dahi en iyi çalı siz olun. Öğrencilerimizin mesleki teknik eğitimine, temel eğitimlerine ve onların gelişimine, hayat kariyerlerine destek olmamız lazım. Kariyer gelişiminde kişilerin özgüvenli olması, nereden geldiğiniz değil, hangi işi yaptığınız ve nerede olduğunuz önemli diye düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Gençlere söyledikleri bir tane cümle o kadar hayatlarını değiştirir ki”

Girişimciliğin önemine değinen ve gençler için birçok etkinlik yapıldığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Karabulut, GESKON tarafından gençler arasında yapılan ankette birinci seçildik. Bunda gençler için yaptığımız etkinliklerin çok büyük önemi var. Aselsan, Tubitak, Türk Patent Kurumu Başkanlarını, Toyata’nın Ceo’nu getirdik. Onların söyledikleri bir cümle bile gençlerin hayatında değişiklikler yapmasına neden olabiliyor, kararlar almalarına yardımcı oluyor. Güzel şeyler yapıyoruz, Cumhurbaşkanımız çok destek veriyor, Allah razı olsun. Tüm rektörlere tabi ki destek veriyor, üniversitemize de çok büyük destekleri var, kuruluşundan bugünlere gelmemize kadar her alanda destekleri yanımızda.” şeklinde konuştu.

“Eğer kalbiniz güzel olursa yüzünüzde güzel olur, çevrenizde güzel olur, iyi niyet besleyen iyi yaşar.”

Yaşlı yaşam merkezi projesi, Mühendislik ve Tıp’ı bir araya getiren projelerden, üreticilerin eğitimi projeleri gibi devam eden ve planlanan çalışmalara değine Rektör Karabulut sözlerine “Eğer kalbiniz güzel olursa yüzünüzde güzel olur, çevrenizde güzel olur, iyi niyet besleyen iyi yaşar.” şeklinde sözlerine son verdi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa