• Antrenör Lüle, Spor Yapan Çocuk Tembel Çocuk !!!
  Antrenör Lüle, Spor Yapan Çocuk Tembel Çocuk !!!
 • Salon Futbol Turnuvası Başladı
  Salon Futbol Turnuvası Başladı
 • Diyarbakır’da ‘Liselerarası Basketbol Yarışması’ düzenlenecek
  Diyarbakır’da ‘Liselerarası Basketbol Yarışması’ düzenlenecek
 • Antrenör Burak Dönmez
  Antrenör Burak Dönmez
 • Uçan Türk gökyüzünde tarih yazmaya devam ediyor
  Uçan Türk gökyüzünde tarih yazmaya devam ediyor
 • Ruhsuz Takım..!
  Ruhsuz Takım..!
 • Büyük Fenerbahçe ailesine ve Spor kamuoyuna duyurulur!
  Büyük Fenerbahçe ailesine ve Spor kamuoyuna duyurulur!
 • Süper Lig’de 21. hafta hakemleri açıklandı!
  Süper Lig’de 21. hafta hakemleri açıklandı!
 • Başarılı Sporcuları Ağırladı
  Başarılı Sporcuları Ağırladı
 • 1966 Malatyaspor Taraftarlar Derneği
  1966 Malatyaspor Taraftarlar Derneği
Malatya Altın Haber
Dünya Türkleri’nden ” Çepni Türkleri” Buluşması
Dünya Türkleri’nden ” Çepni Türkleri” Buluşması

Spread the loveGenel başkanlığını Oya...

Başkan Düzgünden Bakan Muşa ziyaret
Başkan Düzgünden Bakan Muşa ziyaret

Spread the loveTürkiye Perakendeciler Federasyonu...

Karla Mücadeleyi Artırdı
Karla Mücadeleyi Artırdı

Spread the love  Dün akşamdan...

Malatya’nın Çözülmeyen Sorunlarını Anlattı
Malatya’nın Çözülmeyen Sorunlarını Anlattı

Spread the love   AĞBABA: 1...

Başkan Güder’den “Geçmiş Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den “Geçmiş Olsun” Ziyareti

Spread the love  Battalgazi Belediye...

Açken Neden Sinirli Oluruz?
Açken Neden Sinirli Oluruz?

Spread the loveAçlık oluşunca sinirli...

Başkan Uçkan’dan Vatanseverler Derneğine Ziyaret
Başkan Uçkan’dan Vatanseverler Derneğine Ziyaret

Spread the loveGelecek Partisi Malatya...

Yazar: Hakan Dikmen’in Kaleminden
Yazar: Hakan Dikmen’in Kaleminden

Spread the loveDevlet hayatında samimi...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

Zekat ve Fitre
Zekat ve Fitre

Değerli okuyucularım Zekât, Din-i Mübin-i...

ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ
ÖLÜMÜ ÇOK HATIRLAYINIZ

Değerli Okuyucularım ! Sizlere bu...

Ramazan Bayramı
Ramazan Bayramı

Cobid19 hastalığın ve israil teröristlerin...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

Kıymetli okuyucularım iki vaktin namazını...

GÜZEL AHLAK SAHİBİ OLMAK
GÜZEL AHLAK SAHİBİ OLMAK

Değerli okuyucularım, Bugün üzerinde duracağımız...

Malatya Altın Haber
Zor Zamanlar Güçlü İnsanlar Çıkartır
Zor Zamanlar Güçlü İnsanlar Çıkartır
Spread the loveKazakistan’da meydana gelen olaylar, kriz dönemlerinde özellikle kamu diplomasisinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. “Türk Dünyası bir gün göklerde kartal gibi uçacak. Barışın, huzurun ve istikrarın koruyucusu...
14 Ocak 2022 11:08
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Kazakistan’da meydana gelen olaylar, kriz dönemlerinde özellikle kamu diplomasisinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

“Türk Dünyası bir gün göklerde kartal gibi uçacak. Barışın, huzurun ve istikrarın koruyucusu olacak” Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly (Saparbekoğlu), 10 Ocak 2022

Kazakistan’da 2022 yılının ilk haftası yaşanan olaylarda Türk kamuoyu ciddi bir bilgi kirliği ile karşı karşıya kaldı. Olayların yoğunlaştığı Almatı şehri başta olmak üzere Kazakistan genelinde internet erişiminin engellenmesi ve hava yolu trafiğinin durması ülkede yaşananlar hakkında sağlıklı haber alma konusunda ciddi sorunlar yaşanmasına sebep oldu.

Bilgi Kirliliği Ortamında Kriz Yönetimi

Kriz dönemlerinde Prof. Dr. Acar Baltaş’a göre üç kuruma; akademi, medya ve kamu diplomasisine güven büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede, 2022 yılının ilk haftasında Kazakistan’da meydana gelen olaylar, kriz dönemlerinde özellikle kamu diplomasisinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.
Kazakistan’da yaşanan krize ilişkin Türkiye’deki akademinin ve medyanın konuyu ele alış şekli Türk kamuoyunda yeterli güveni oluşturamamıştır. Bazı istisnaları saymazsak, Türk akademi çevresinden konuya ilişkin doyurucu açıklamalar gelmedi. Bölgeyle ilgisi olmayan bazı ekran yüzü gazetecilerin ve akademisyenlerin “Ulu Bozkır”* a ilişkin derinlemesine bilgi sahibi olmadan çeşitli analizler yapmaları kamuoyunda var olan kafa karışıklığını daha da arttırdı.
Medya aracılığıyla Türk kamuoyuna ulaşan bilgiler çoğunlukla Rus haber kuruluşlarına aitti. Görece daha az miktardaki bilgi ise Batılı haber kuruluşlarından sağlandı. Her iki odaktan yayılan bilgiler birbirleriyle büyük ölçüde tezatlık arz etti.

Türkiye’de İngilizce bilenler için birincil haber kaynağı özellikle Batılı kuruluşlar ile Rus medyasının İngilizce içerikleri oldu. Bunun yanında, Rusça bilen gazeteciler de yine Rus medyasındaki haberleri Türkçeye çevirerek aktardılar. Gelişmeleri takip eden bazı kişiler ise Rusça içeriklerden ve Rusça sosyal medya paylaşımlarından, Google’ın çeviri özelliğini kullanarak faydalanmışlardır. Hatta bazı medya organları haberleri izleyici, dinleyici ve takipçilere aktarırken Rusçadan Türkçeye otomatik çeviri aksaklıklarıyla paylaştılar. Sonuç olarak medya da Türk kamuoyuna güven vermemiştir.

Diğer taraftan, Kazakistan’ın Türkiye’deki kamu diplomasisi, bu güven açığını büyük ölçüde gidermiştir. Saparbekuly, öncelikle Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye’de resmi kurumları ziyaret edip ülkesindeki gelişmelerle ilgili birinci ağızdan bilgilendirdi. Bu kapsamda TBMM’deki siyasi partilerin temsilcilerine de ülkesindeki gelişmelerle ilgili brifing vererek milletvekillerin sorularını cevaplandırdı, endişelerini gidermeye çalıştı. Ayrıca Türkiye’deki üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşerek ülkesindeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Fakat Saparbekuly, bilgi kirliliğine karşı en önemli ve en etkin mücadeleyi sosyal medya alanında verdi.

Sosyal Medyada Birebir Mücadele

Olayların olduğu dönemde Türkiye’de twitter’da “Kazakistan” başlığı TT (trend topic) oldu. Özellikle Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün askeri birliklerinin Kazakistan’a girmesi, bu kapsamda Rus ve Ermeni askerlerin Almatı ve başkent Nursultan gibi şehirlere taşınmaya başlaması, Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi’nin şehrine yabancı güçlerin gireceği iddiaları, Türkiye’de sosyal medya kullanıcılarını tedirgin etti.

Türkiye’de pek çok insan “bozkurt gitmiş ayı basmış yurdumu” ** hayıflanması içinde iken; gece gündüz demeden televizyonların canlı yayınlarına peş peşe bağlanarak ülkesindeki durumu birinci ağızdan anlatmaya çalışan Büyükelçi Abzal Saparbekuly, aynı zamanda sosyal medyada oluşan bilgi kirliliği ile de mücadele etmek zorunda kalmıştı. Büyükelçi Saparbekuly sosyal medya mecralarındaki birçok paylaşıma bizzat kendisi cevap vererek açıklamalarda bulunarak Elçiliğin ve kendi şahsi twitter, facebook, instagram gibi sosyal medya hesapları üzerinden de Türk halkını bilgilendirmeye çalıştı.
Meslek hayatının en sıkıntılı haftasını yaşayan Büyükelçi, 11 Ocak 2022’de Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Meclis konuşmasını sosyal medya hesaplarından paylaşarak belki de bu krize büyük bir özgüven içinde “nokta”yı koydu..

Kazakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, 2022 yılının ilk günlerinde ülkesinde yaşanan gelişmeleri Türk kamuoyuna aktarmada çok etkili bir kamu diplomasisi yürütmüş oldu. Saparbekuly’nin beş yıllık süre içinde toplumun neredeyse her kesimiyle kurduğu yakın ilişki kurmasının bu başarıda önemli bir rol oynadığını söylemek mümkündür.

Sonuç olarak kamu diplomasisinin öneminin arttığı bu dönemde, Kazakistan’daki gelişmeler üzerine Büyükelçi Saparbekuly’nin etkin bir kamu diplomasisi uzmanı ve uluslararası halkla ilişkiler uzmanı gibi hareket ederek başarılı bir kriz yönetimi sergilemesi, bu disiplinlerin günümüzde uluslararası politika alanında sine qua non * konumuna dönüştüğünün somut bir örneği olmuştur.

*Tarihi Kazakistan toprakları
**Osman Yüksel Serdengeçti
* Olmazsa olmaz

Ahmet AKALIN
Ankara Üniversitesi Doktora Öğrencisi
RTÜK Üst Kurul Uzmanı

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa