Robotik kodlama

Robotik kodlama

Robotik kodlama; her ne kadar süslü ve havalı görünse de, hakkında gerçekten bilgi sahibi olamadığımız iki kelimedir. Bilgisayarlar, ona ne yapması gerektiğini tanımladığınız ve sonucunu en hızlı şekilde kendisinden beklediğimiz cihazlardır. Bunu kodlama ile yaparız. Kodlama kümelerinin oluşturulduğu mekanik düzen ve sistem içerisinde işlevlerini yerinde getiren cihazlara da Robot deriz. Asimo ne kadar bir robot

Robotik kodlama; her ne kadar süslü ve havalı görünse de, hakkında gerçekten bilgi sahibi olamadığımız iki kelimedir.

Bilgisayarlar, ona ne yapması gerektiğini tanımladığınız ve sonucunu en hızlı şekilde kendisinden beklediğimiz cihazlardır. Bunu kodlama ile yaparız. Kodlama kümelerinin oluşturulduğu mekanik düzen ve sistem içerisinde işlevlerini yerinde getiren cihazlara da Robot deriz. Asimo ne kadar bir robot ise, evimizde kullandığımız Elektronik Çırpıcı (Blender) da bir robottur. Tüm bu robotların yapmasını istediğimiz işlevleri ona kazandıran da robotik kodlamadır.

Robotik kodlamada amaç, robotlara insanların zorlandıkları ve yapamadıkları birçok işlemi yaptırmak, insan hayatını kolaylaştırmak, ağır ve zor olan işlemleri hızlandırmaktır. Bu hem zamandan kazanmamızı; kazanılan zamanda yeni bir şeyler öğrenmemizi sağlayacaktır.

Robotik kodlama, analitik zekâ gerektirdiği kadar, kodlama yöntemlerini de öğrenmeyi gerektirir. Analitik zekâyı ise insanlar genellikle matematik ve fizik öğrenerek kazanırlar.

Analitik zekâ işlevini kazanan insan, yolda yürümenin fiziksel kurallarından, uzay geometrisinde biçimsiz şekillerin hacim hesaplarına kadar birçok çözümü hesaplayabilir duruma gelir. Bu durum bir dizi eğitim ve öğretim programlarından geçerek oluşur. Bu durumun oluşması için de gereken zaman ortalama (bugün ki eğitim sisteminde) 16 – 17 yıl arasındadır.

5 yaş üstü Çocuklarda bugünlerde ortaya çıkarılan robotik kodlama, o çocukta analitik zekânın olup olmadığını değil, etki neticesinde gelen sonucu görmeyi, Kodlama mantığı yerine de bulmaca parçalarını birleştirmeyi öğretebilir.

Peki, Mühendis olacak çocuğu belirler mi?

Onu bilemem tabii, onu çocuk ve zaman gösterir.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

ÖNDER SÖNMEZ

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *