Bilgisayar Mühendisi Önder Sönmez, Teknoloji’nin pazarlama stratejilerinde en üst sıralarda yer aldığını belirtti.Sönmez, Teknoloji alanında 2020 yılını yaşamakta olduğumuz salgın hastalık ve depremlerin psikolojisinde ne kadar iyi olunabilirse o kadar iyiyiz diyerek;

“Delimiydik?” dediğinizi duyar gibiyim. Elbette değiliz, 2020 yılını yaşamakta olduğumuz, salgın hastalık ve depremlerin psikolojisinde ne kadar iyi olunabilirse artık!

Teknoloji alanında yakın zamanda tanıştığımız yeni bir kavram ortaya çıktı. Yeni üretilen ve pazarlama stratejilerinde üst sıralarda yer alan “AKILLI” kelimesi; Akıllı Ev sistemi, Akıllı Telefonlar, Akıllı Saatler, Akıllı Binalar, v. b. Birçok üründe çevremizde akıllandırılmış cihazlar ya da sistemler ile karşılaşıyoruz. Ancak akıllı olarak bahsi geçen hiçbir cihaz, kelimenin anlamına uygun şekilde, doğruyu yanlıştan ayıramaz, iyiyi kötüden ayıramaz. Bu ürünlerin tamamının görevi ilk olarak, siz ona hangi komutu yapmasını söylerseniz o komutu işler ve sonucunu getirir. İkincisi ise istatistiksel hesaplarını çok iyi yaparak sizin en çok işlem yaptığınız verileri düzenler ve en hızlı şekilde erişmenizi sağlar. En üst teknoloji olan yapay zekâ dâhil hiçbir bilgisayar duygusal tepkiler vermez. Olasılık ve Kombinasyon hesapları gibi matematiksel olarak alınabilen en ergonomik sonucu size aktarır. Burada da insana kalan, Akıllı kullanım, Aktif zaman ve bilgidir.

Günümüz dünyasında artık askeri ve savunma alt yapılarında da çok büyük gelişmeler sağlanmakta olup insanın ön planda olmadığı teknoloji ürünleri kullanılmaktadır. İHA (İnsansız Hava Aracı), SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı ) gibi araçların nasıl ve ne şekilde etkin kullanıldığını birçok alanda yakın zamanda şahit oluyoruz. Şimdi bu araçlara bir yenisi daha eklendi. Adı; SİDA (Silahlı İnsansız Deniz Aracı ). Ülkemizde üretilen ve 2021 yılı başlarında kullanımına başlanacağını düşündüğümüz bu araç, adından da anlaşılacağı gibi Mavi VATAN’ı korumak, dosta güven, Düşmana korku vermek amaçlı olarak tasarlanmıştır. Hayırlı Olsun.

Sonuçta, üretilen bütün bu cihazlar, yaşadığımız dünyada, en üstün varlık olan insanın değerini arttırmak, varlığını korumak ve yapmak istediğiniz işlemlerden dolayı harcanan insan gücünden ve zamandan tasarruf etmemizi sağlar. Böylelikle size de; kendinize ve sevdiklerinizle ilgilenecek zaman kalır. Bugünlerde en çok ihtiyacımız olan şey Sağlık ve Sevgi, Sağlıkla ve Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir