Berivan Sarı’nın Kaleminden, “Yeni Kısıtlamalar Yeterli Mi?”

Berivan Sarı’nın Kaleminden, “Yeni Kısıtlamalar Yeterli Mi?”

YENİ KISITLAMALAR YETERLİ Mİ? Tüm dünyada vaka sayıları kritik eşiği aşarken, Türkiye’de de kısıtlamalar yeniden başladı.  Bu kapsamda 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altına belirli saatlerde, hafta sonları saat 20.00’den sonra da hepimize dışarı çıkmak yasak. Bazı halk sağlığı uzmanları 14-28 gün tam kapatma öneriyor. Bu kadar sert bir tedbir salgının yayılma hazından

YENİ KISITLAMALAR YETERLİ Mİ?

Tüm dünyada vaka sayıları kritik eşiği aşarken, Türkiye’de de kısıtlamalar yeniden başladı.  Bu kapsamda 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altına belirli saatlerde, hafta sonları saat 20.00’den sonra da hepimize dışarı çıkmak yasak. Bazı halk sağlığı uzmanları 14-28 gün tam kapatma öneriyor.

Bu kadar sert bir tedbir salgının yayılma hazından daha etkili olduğu düşüncesine yol açar bu doğru ama tüm dünyada da olduğu gibi ülkemizde de ekonomik düşüş gerçekleşir. Ama kısıtlamalar bu şekilde olursa hastalığın ön’ü az da olsa kesilir mi?

Bence kesilmez çünkü, pozitif vakalar olup sentom göstermeyenlerin karantinaları kendi sorumluluğuna veriliyor. İnsanlar hali ile karantina kurallarına uymayıp topluma karışabiliyor. Böylelikle hastalık yayılma hızını devam devam ettiriyor. Yani karantina kısıtlamaları uzmanların da değindiği gibi daha sıkılaştırılmalıdır.

 Bu dönem bir fedakarlık dönemine giriyor; hizmet sektörü kapılarını kapatıyor. Restoranlar paket servise geçiyor ve bunun süresi şimdilik belli değil. Binlerce işletmede yüzbinler bir bekleme sürecinde olacaklar. Bu süreci milletçe hep birlikte atlatmamız gerekir.

Pandemi gibi küresel bir olaya yerel çözümler getirmek tabi ki zor ama insanlar kira, maaş gibi konularda bu işletmeler desteklemeli yoksa günün sonunda çoğu işletmeler kapanabilir. Yasak alanları genişletildi, belirli saatler de olsa evden çıkma yasağı geldi bu şekilde olacağı da bir beklenti idi zaten. Çoğu insanların da farkında olduğu başarılı bir dönemden sonra yaz aylarını çok kötü geçirdik.

 Zannettik ki, havanın etkisi ile virüs ortadan kaybolur, diye tedbirleri bıraktık. Kalabalık ortamlarda virüsün gezinmesine yol açtık. Yazlık ve plaj partileri her yıl olduğu gibi 2020’de de devam etti. Aslında kurallara uymayan sadece biz değildik, Avrupa da kötü bir sınav verdi. Sonuç ise ortada, ikinci dalga çok güçlü bir şekilde geliyor.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *