Sivas Belediyesinin Pandemi Sürecinde Yapılan Faaliyetleri

Sivas Belediyesinin Pandemi Sürecinde Yapılan Faaliyetleri

Virüsün yayılmasını önlemek adına Temizlik, Maske ve Mesafe alanlarında bir dizi tedbirler alındı. Belediye bünyesinde gerçekleştirilmesi planlanan konser, söyleşi, konferans, açılış programları gibi toplu organizasyonlar iptal edildi.  Kültür merkezlerindeki kurslar da Millî Eğitim Bakanlığı ile eş zamanlı olarak durduruldu.Nikah törenleri sadeleştirildi. Evlenecek olan çiftler ve iki şahidin katılımıyla gerçekleştirildi. Her törenden sonra, salon ilaçlanarak dezenfekte edildi.

Virüsün yayılmasını önlemek adına Temizlik, Maske ve Mesafe alanlarında bir dizi tedbirler alındı. 
Belediye bünyesinde gerçekleştirilmesi planlanan konser, söyleşi, konferans, açılış programları gibi toplu organizasyonlar iptal edildi.  Kültür merkezlerindeki kurslar da Millî Eğitim Bakanlığı ile eş zamanlı olarak durduruldu.
Nikah törenleri sadeleştirildi. Evlenecek olan çiftler ve iki şahidin katılımıyla gerçekleştirildi.

Her törenden sonra, salon ilaçlanarak dezenfekte edildi.

İşletmesi Belediye tarafından yapılan; sosyal tesis, lokanta, çay bahçesi, hamam ve havuzlar geçici olarak kapatıldı.
İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi kapsamında Belediye bünyesinde hizmet veren Paşabahçe, Karşıyaka, Osman Seçilmiş ve Kurt Deresi Mesire alanları kullanıma kapatıldı. İlerleyen dönemde normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte ateşli piknik dışında kullanıma tekrar açıldı.
Sosyal mesafenin korumasına yönelik toplu kullanım alanları başta olmak üzere ATM’ler ve otobüs duraklarına bilgilendirici etiketler ve uyarı levhaları asıldı.
Pazar yerlerinde; tezgahlar arasında mesafe oluşturulması, sebze ve meyvelerin vatandaşlar tarafından seçilmemesi, giriş-çıkışların kontrollü sağlanması gibi önlemler alındı.

Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde giriş ve çıkışlar tek kapıdan sağlanarak Belediye görevlileri tarafından yolcuların ateşi ölçülmeye başlandı.
Sosyal mesafeye uyulması amacıyla kent meydanındaki oturaklar azaltıldı. Ekipler, virüsün hızlı yayılımını önlemek için 56 adet oturağı depoya kaldırdı.
Mezarlıklar Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren taziye aracı uygulaması geçici olarak durduruldu.
Camilerde ibadete ara verilmesi nedeniyle cenaze namazları, Yukarı Tekke Mezarlık alanında sosyal mesafe kuralına uygun olarak kılınmaya başlandı.  Ay Yıldız Camii’nin ibadete açılmasının ardından da şehirdeki tüm cenazeler buradan kaldırılıyor.
Belediye tarafından kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, bankalar, askeri alanlar, KYK öğrenci yurtları, huzur evleri, eczaneler, sağlık ocakları başta olmak üzere vatandaşların yoğun olarak kullandığı mekanlarda düzenli olarak dezenfekte çalışmaları yapılıyor.

Eczane: 252 adet
Kahvehane: 168 adet
Kuaför – Güzellik Salonu: 500 adet
Otobüs: 500 adet
Taksi: 406 adet
Kamu Kurumu – İşyeri: 525 adet
Cami: 250 adet
Apartman: 950 adet
OSB Fabrika: 200 adet
Toplam 3 bin 751 farklı alanda 2 milyon 160 bin litre dezenfektan kullanıldı.

Virüsün ilk çıktığı andan itibaren maske, mesafe ve temizlik kuralı üzerinde hassasiyetle duran uzmanların uyarıları dikkate alınarak kurumlarla koordineli bir şekilde 1,5 milyondan fazla maske dağıtıldı.

Doktorlar ve sağlık çalışanları başta olmak üzere, zorlu süreçte kamuoyunu aydınlatan gazeteci, kamu kurumları çalışanları ve belediye personeline içerisinde; kolonya, dezenfektan, maske ve bakım kremlerinden oluşan hijyen seti dağıtıldı.
Salgın süresince evinden, ailesinden ve sevdiklerinden uzak kalarak mesai mefhumu gözetmeksizin insanların sağlığı için ter döken sağlık çalışanlarına destek olmak adına şehir içi toplu taşıma araçları ücretsiz hale getirildi.
Merkezi hükumet tarafından alınan önlemler çerçevesinde iş yerleri kapanan belediye kiracısı esnaflarımızdan kapalı kaldıkları süre boyunca kira alınmadı. Açık olan iş yerlerinin kira borçları 6 ay boyunca gecikme zammı olmaksızın ertelendi.
İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile iş yerlerini kapatan esnafa yönelik 1000 TL nakit yardım yapıldı. Toplamda 1540 esnafa geri ödemesiz olarak 1 milyon 518 bin 500 TL nakit desteği sağlandı.
   

Berber – Kuaför – Güzellik Salonu            : 404 
   Servis Tur ve Taşımacılık                : 326
   Pastane – Cafe Restoran – Çay Ocağı        : 321
  Lokanta – Yemek – Çiğ Köfte – Börek            : 235
    Kantin – İnternet Kafe – Oyun Salonu – İddia Bayi    : 114
    Pazarcı – Tuhafiye – Züccaciye – Seyyar        : 47
  Spor Salonu – Hamam – Fizik Tedavi            : 24
   Düğün Salonu – Gelinlikçi – Çeyiz – Organizasyon    : 16
   Eğitim Danışmanlık – Özel Eğitim – Kreş Bakımevi    : 10
    Ramazan Davulcusu                    : 43
     Destek verilen toplam esnafı sayısı        1540 
     Destek verilen toplam yardım                      1 milyon 518 bin 500 TL

Halk otobüsçülerine yakıt desteği. 249 araca şimdiye kadar 258 bin 960 litre yakıt desteği sağlandı. 1 milyon 722 bin 84 TL değerindeki destekle birlikte otobüsçülerden alınan işgaliye bedeli %50 indirildi. 420 biletten 210 bilete düşürüldü. Desteklerimiz devam ediyor.
İçişleri Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında sosyal mesafe ve hijyen kuralları başta olmak üzere fahiş fiyat, stokçuluk ve açıklanan genelgeler doğrultusunda denetimler gerçekleştirildi. Tedbirlere uymayan işyerlerine cezai işlem uygulandı.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *