Erzurum da Karaçoban Esnafının Sorunlarını Dinledik

Erzurum da Karaçoban Esnafının Sorunlarını Dinledik

Pandemi sürecini Erzurum da Karaçoban İlçesi Muhabirimiz Gamze Işık Bu süreçte sokağa indi ve Karaçoban da esnafın dertlerini dinledi. Karaçoban Esnaflarından, Füdeil  Diler- Ekonomik konusunda da sıkıntılı durumdayız çünkü kimse dışarıya çıkmıyor Pandemi döneminde psikolojik olarak çok kötüyüz sosyal yaşantıda da artık aktif değiliz. Öğrencilerimizin çoğu mağdur durumda internet alt yapıları olmadığı için öğrencilerimiz derslerine

Pandemi sürecini Erzurum da Karaçoban İlçesi Muhabirimiz Gamze Işık Bu süreçte sokağa indi ve Karaçoban da esnafın dertlerini dinledi.

Karaçoban Esnaflarından, Füdeil  Diler- Ekonomik konusunda da sıkıntılı durumdayız çünkü kimse dışarıya çıkmıyor Pandemi döneminde psikolojik olarak çok kötüyüz sosyal yaşantıda da artık aktif değiliz. Öğrencilerimizin çoğu mağdur durumda internet alt yapıları olmadığı için öğrencilerimiz derslerine girmiyorlar derse girseler bile yüz yüze gibi bir verim alamıyorlar.

Öğrencilerimizi köyden alıp ilçeye getirerek anca öyle derslere girebiliyorlar. Çalıştığımız yerde maske eldiven dezenfektan yaparak önlemlerimizi alıyoruz manav ve marketlerimize fazla karabalık ortamların oluşmasına izin vermiyoruz müşterimizde bu konularda uyarıda bulunuyoruz.

Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı olduğu zaman gıdalar sebze meyveleri tazelik oranın da düşüyor halka yeni taze gıda sebze meyve getirmek için sadece raflara sığacak şekilde yapıyoruz müşterilerin kapasitesine göre mal getiriyoruz eskisi gibi depoları dolduramıyoruz.

Reis Işık- Ekonomik olarak olumsuz etkilendik millet kısıtlı dışarıya çıkmadığı için fazla iş olmuyor mallar ellerimizde kalınca da bozuluyor bozulanda çöpe gidince paramızı çöpe atmışız gibi oluyor. Çalıştığımız yerde dezenfektan yapıyoruz maske takıyoruz sosyal mesafeye dikkat ediyoruz gelen müşterilerin işini hemen görüp göndermeye çalışıyoruz. Dikkatli olan müşterimiz kadar dikkat etmeyen müşterilerimiz oluyor orda sorun yaşıyoruz. Tek gelir kaynağımız manavımızdan ibaret değil hayvancılıkta var ama oda pek para etmiyor çünkü onun yemi var samanı var.

Suphi Işık- Bir çoğumuzun sıkıntısı ekonomi olduğu kadar öğrencilerimizin sıkıntısın da var özellikle internet sıkıntısı internet olsa bu seferde öğrenci nerde girecek dersine evde tek bir telefon var evde okuyan öğrenci sayısı 4 bir telefon hangisine yetecek tablet bilgisayar yardımını istiyoruz devletimizden.

Ekonomik olarak mağduruz manavı açtığımızda müşteri yok boşuna elektrik harcamış oluyoruz manavı açmamakta ayrı bir dert oluyor şu an bütün esnaflar mağdur durumda. Manavımızda tüm önlemleri alıyoruz.  Sokağa çıkma yasağı yine geldi eğer manavı tekrardan kapatsak o zamanda sebze meyveler çürüyecek ne yapacağımızı bilmiyoruz. Tek gelir kaynağım burası on nüfusumuz var hepsi bu manava bağlı.

Sırça Özdemir- covid-19 sadece Türkiye değil tüm dünyanın sorunu ve her konuda bizi etkiliyor. Bu dönemde eğitim alt üst oldu bence eğitime ara verilmelidir öğrencilerimiz hayata bir adım geri olacaktı ama sağlıklı bir eğitim olacaktır.

 Ama bu konu hiç kimsenin elinde değil ne siyasetçinin elinde nede başka birinin elinde Allah vergisidir kimseyi suçlamaya gerek yok ekonomik olarak bazıların durumu kötü olabilir ama bu krizi fırsata çevirende olmuştur. Ülkenin nüfusu çok devlet hangisine yetişecek devletin bütçesi beli ancak bu kadar yapabiliyor zaten kredi verdi çeken çekti. Ekonomik olarak kötü etkilensek bile sağlığımız için böyle önlemlerin alınmasını istiyorum.

Ali karagöz- pandemi dönemi bizi her türlü etkiledi. Ben öğrenci servisçisiyim okullar kapanınca benimde işim durmuş halde şu an arabalarımızın evin önüne getirmişiz öyle duruyor birde bu arabaların taksitleri de var nasıl ödeyeceğimizi bilmiyoruz taksitler vergiler kapıya dayandı. 7,8 çalışanımızda var onları da mağdur duruma düşürmemek için işten de çıkartamıyoruz. Tek gelirimiz servisçilikti mağdur durumundayız ne yapacağımızı bilmiyoruz.

İzzet Altun- Biz kuaförler 2 aya yakın hiç çalışamadık bu nedenle gelirimizde durdu çünkü tek gelir kaynağımız burası. Malzeme eksiklerimiz var gelen müşterilerde malzeme parasını alamıyoruz eskisi gibi böylece hepsi bizim cebimizden gidiyor. Kira konusunda da sıkıntılarımız var burası iş görmeyince otomatik olaraktan kira ödemede de sıkıntı oluyor. Hem maddi hem manevi konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Tek gelir kaynağımızda burası bu durumda öğrencilerimde etkileniyor dersleri için internet istiyorlar gelir olmayınca da internet sıkıntısında oluyor zaten doğru düzgün alt yapılarımız yok.  İş yerimizde maske, tek kullanımlık havlu, önlük giyiyoruz, sosyal mesafelere dikkat ediyoruz dezenfekte yapıyoruz bazen de belediyemizde dezenfekte yapıyor.

Sinem Çağlar- Pandemi dönemi biz kuaförleri çok etkiledi gelen müşterilerle sürekli temas halindeyiz çekinerek onlara yaklaşıyoruz gelinleri hazırladığım için onlarla olan mesafem çok az oluyor korkuyoruz çünkü benim yaşlı annem birde babam var onların sağlığı için iki kat daha çok önlemlerimizi alıyoruz. Eskiden 10 tane müşteri alıyordum şimdi ise 3 veya 4’tü geçmiyor. Psikolojik olaraktan çok etkilendik bir müşterimiz hapşırdığında veya öksürdüğünde acaba covid-19 mü diye düşünüyoruz.  Müşteriler çıkınca sürekli her yeri dezenfektan yapıyoruz.  Cihazlarımızı sürekli temizliyoruz çift maske takıyoruz tek kullanımlık kişisel malzemeleri kullanıyoruz. Bakanları verdiği tüm kurallara uymaya çalışıyoruz ekonomik olarak kötü etkilensek bile çünkü ceza alıp ta daha çok ekonomiyi zor duruma sokmak istemiyoruz.      

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *