Yaşlılara Özel Hizmet

Yaşlılara Özel Hizmet

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN YAŞLILARA ÖZEL HİZMET Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, pandemi sürecinde sağlıklı evler oluşturmak ve elverişli yaşam alanı sağlamak için başlatılan çalışmalar kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşların evlerinde dezenfektan çalışmalarının yanında tadilat ve tamir gibi hizmetler vermeye devam ediyor. Yaşlı Destek Programı (YADES) ‘Elimi Bırakma’ projesi kapsamında başlatılan

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN YAŞLILARA ÖZEL HİZMET

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, pandemi sürecinde sağlıklı evler oluşturmak ve elverişli yaşam alanı sağlamak için başlatılan çalışmalar kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşların evlerinde dezenfektan çalışmalarının yanında tadilat ve tamir gibi hizmetler vermeye devam ediyor.

Yaşlı Destek Programı (YADES) ‘Elimi Bırakma’ projesi kapsamında başlatılan program çerçevesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Yaşlı Hizmetleri Birimi tarafından pandemi sürecinde 65 yaş ve üzeri vatandaşların evleri ziyaret edilerek dezenfektan çalışmaları başlatıldı. Çalışmalar kapsamında vatandaşlara ayrıca kişisel hijyen paketi de hediye edildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Yaşlı Hizmetleri birim sorumlusu Nalan Öztürk yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. Öztürk, “Büyükşehir Belediyesi olarak Yaşlılarımızın pandemi sürecinden psikolojik ve fiziksel olarak daha az etkilenmelerine destek olmak için Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’nın talimatı ve bu konudaki hassasiyeti doğrultusunda yaşlılarımızın günlük yaşamlarını etkileyen olumsuzlukların tespiti, daha rahat bir yaşam sürdürebilmeleri adına yaşadığı ortamda kendisine yeterli hale gelmesi için öncelikle günlük yaşamlarını kolaylaştıracak biçimde ev düzenlemelerinin yapılması, evin içinde yaşlının mekana değil, mekanın yaşlıya uyarlanması, ev kazalarının önüne geçilmesi, yaşlının evinin erişilebilir hale getirilmesi için çeşitli tadilat ve tamiratın yapıldığı bir ortam oluşturmaktayız.

Şimdiye kadar 310 yaşlımızın evinde erişilebilir düzenlemeleri, yaşanabilir alanlar oluşturma bazında tadilat bakım onarım işi gerçekleştirilmiştir. Bu yıl yine bu hizmete devam ediyoruz. Ayrıca yaşlı evlerine 180 ev eşyası yardımı yapılmıştır. Aynı zamanda yaşlılarımızın hayatını kolaylaştırmak ve desteklemek adına ihtiyaçlı, kimsesiz, yakını olmayan 484 yaşlı vatandaşımızın evi temizlendi. Yatalak ve ortopedik sorunu olan yaşlılarımıza medikal malzeme temini, kişisel hijyen yardımı gibi malzemeleri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz Yaşlı Destek Programı Elimi Bırakma Projesi Kapsamında temin etmekteyiz. YADES Elimi Bırakma Projesi kapsamında Covid-19 salgınları ile mücadelede PCR Testi pozitif veya temaslı olan yaşlılarımızın evini dezenfekte etmekteyiz. Çalışmalarımız kapsamında yaşlılarımıza kişisel hijyen paketini hediye ediyoruz.

Pandemi süreciyle hızlanan ve yaşlanmayla birlikte artan yaşlıda özgüven kaybı, kendi kabuğuna çekilme, iletişim zayıflığının önüne geçilmeli. Bunun için kişiye, bizlere, topluma sorumluluklar düşmekte. Onları kendi hallerine bırakmamalı. Bu süreçte yanında olamıyorsak bile devamlı telefon, görüntülü görüşme yapmalı. Toplum kaynaklarının aktarılması kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacaktır. Toplum dayanışmasının olduğu yaşlı dostu mahalle, yaşlı dostu köy, yaşlı dostu ilçe, yaşlı dostu Malatya oluşturmalıyız. Yaşlılarımız bizim için çok değerliler” şeklinde konuştu.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *