Nakiller Özel Okulları Korumak İçin Mi Kapatıldı?

Nakiller Özel Okulları Korumak İçin Mi Kapatıldı?

Korona virüs salgınıyla birlikte eğitim öğretime ara verilmesinin ardından bakanlık Temel Eğitim kurumlarında 31.03.2020 tarih ve 6041670 sayılı makam oluru ile nakil işlemlerini kapatmıştır. Nakil işlemlerini kapatma kararı yönetmeliklere aykırı olarak ve yasal dayanağı olmadan alınmış bir karardır. Bu kararın alınmasına gerekçe olarak pandemiyi göstermiş olmaları bu kararın masumiyet kılıfından başka bir şey değildir. İkamet

Korona virüs salgınıyla birlikte eğitim öğretime ara verilmesinin ardından bakanlık Temel Eğitim kurumlarında 31.03.2020 tarih ve 6041670 sayılı makam oluru ile nakil işlemlerini kapatmıştır. Nakil işlemlerini kapatma kararı yönetmeliklere aykırı olarak ve yasal dayanağı olmadan alınmış bir karardır. Bu kararın alınmasına gerekçe olarak pandemiyi göstermiş olmaları bu kararın masumiyet kılıfından başka bir şey değildir. İkamet değiştiren ailelere pandemi gerekçesiyle engel oluyor musunuz ki, çocuklarının okul nakline pandemi engeli koyuyorsunuz. Üstelik okul nakillerinin açık ya da kapalı olması salgının yayılmasına olumlu ya da olumsuz bir etkisi olamaz.

Öğretmenlere karşı velilerin yanında aslan gibi duran bakanlık, her ne hikmetse bu konuda sevgili velilerinin karşısında olmuştur. Nakil kapatma kararı, öğrenci ve velileri mağdur ederken birilerini de ihya ediyor. Hükümet politikaları halkın yararına ve çıkarlarına yönelik şekillenmesi gerekirken burada ticari kaygılara göre şekillenmiştir.

VATANDAŞ MAĞDUR ÖZEL OKULLAR İHYA EDİLİYOR

Nakil kapatma kararının arkasındaki amaç, öğrencileri özel okullara mahküm bırakmaktan başka bir şey değildir. Okullar salgın nedeniyle tatil edilince, öğrencilerin bir çoğu devlet okullarına geçmek istedi. Bu fark edilip özel okullar bakanlıktan yardım isteyince, bakanlık da buna hemen el atıp nakilleri kapattı. Şu anda özel okuldan devlet okulana geçmek isteyen binlerce kişi var ama geçemiyor. Okulda kayıtlı olduğu için de ücret ödemeye devam ediyor. Korona virüs salgını nedeniyle işinden ayrılan, ekonomisi bozulan nice aileler var ki bu okulların ücretini ödeyemiyor. Salgın nedeniyle ekonomisi bozulan ailelerin mağduriyetlerini gidermek için, özel okulların imdadına koşan bakanlık halkın imdadına koşup nakilleri açacak mı acaba? Tabi ki açmayacak halk kimin umrunda.

Milli Eğitim bakanının özel okul işletmecisi olması nakilleri kapatmasında etkili oldu sanırım. Özel okullarla duygudaşlık yapması bundan olsa gerek. Oysa bakan halkla duygudaşlık yapması gerekirdi. Hayat normal devam etseydi bu süreçte özel okullardan yüzlerce öğrenci ayrılacaktı ve sebebi de salgın değil ekonomik veya memnuniyetsizlik olacaktı. Geçen yıl ki ayrılma istatistiklerine bakıldığında ne kadar öğrencinin özel okullara mahkûm edilip ücret ödettirildiği anlaşılacaktır. Cumhurbaşkanımız inşallah haberdar olur da bu mağduriyetleri giderir. Yoksa bu bakanda hayır yok. Üstelik nakillerin açık olması özel okullara zarar vermez. Özel okullarda eğitimine devam etmek isteyen öyle ya da böyle eğitimine devam edecektir. Ancak halkı bir şeye mahkûm etmek çok ilkel bir yönetim anlayışıdır.

Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak, devletin halkın temsilcisi olmasını istiyoruz. Nakiller açılarak mağduriyetlerin giderilmesini, bakanlığın halkın bakanı gibi davranmasını bekliyoruz. Hiçbir kişi ya da kurum halkın üstünde olamaz bunu her beyin içselleştirmelidir.

Veysel FIRAT

Des Malatya İl Başkanı

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos