Vali Baruş: “Ramazan Ayının Ruhuna Yakışır Bir İşbirliği”

Vali Baruş: “Ramazan Ayının Ruhuna Yakışır Bir İşbirliği”

Koronavirüs salgını dolayısıyla bu yıl İftar çadırları yerine Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyeleri, İnönü Üniversitesi ile Kızılay Malatya Şubesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerine iftar yemeği ulaştırılacak. İnönü Üniversitesi yemekhanesinde Ramazan Ayı boyunca günlük 2 bin kişiye iftar yemeği hazırlanacak. Bu yemekler Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde görevli ekipler tarafından ailelere ulaştırılacak. Vali

Koronavirüs salgını dolayısıyla bu yıl İftar çadırları yerine Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyeleri, İnönü Üniversitesi ile Kızılay Malatya Şubesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerine iftar yemeği ulaştırılacak.

İnönü Üniversitesi yemekhanesinde Ramazan Ayı boyunca günlük 2 bin kişiye iftar yemeği hazırlanacak. Bu yemekler Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde görevli ekipler tarafından ailelere ulaştırılacak.

Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Kızılay Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Umut Yalçın ve Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu Ramazan ayı boyunca yemeklerin yapılacağı İnönü Üniversitesi Yemekhanesini ziyaret ettiler.

Vali Baruş ve beraberindekiler sosyal mesafe kuralına uyarak, Ramazan ayının ilk günü iftarda Malatya’da evlere ulaşacak yemekleri kaplara doldurdular.

Vali Aydın Baruş burada yapmış olduğu konuşmasında: “Ramazan ayının ilk gününü yaşıyoruz. Tüm milletimize, İslam âlemine hayırlar getirmesini, içinde yaşadığımız zor günlerden feraha ermemizi Allah’tan niyaz ediyorum. Bugün çok güzel bir çalışmanın ilk günündeyiz. Valiliğimiz koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyesi ve Kızılay Malatya Şube Başkanlığının çok büyük emekleri var. Bizlere sıcak yemek yapma imkânı sağlayan İnönü Üniversitemize çok teşekkür ediyorum. Burada çalışan arkadaşlarımız üniversitenin görevlileri, bu sıcak yemekleri dağıtımını yapacak bir ekibimiz var. 12 kişilik bir ekipten oluşuyor. İhtiyaç duyulduğunda bu sayı artırılabilir. Sıcak yemeklerin ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılmasını sağlayacaklar.

Korona virüs salgını başladığından beri bazı tedbirler uygulamaya geçirildi. Hükümetimiz ve Valiliğimiz tarafından bu tedbirlerimiz arasında 65 yaş ve üzeri sokağa çıkarılma yasağı getirildi.

65 yaş üzeri bazı vatandaşlarımızın yakınları çevrelerinde olmadığından dolayı kendi yemeklerini kendilerinin yapma noktasında ihtiyaç sahibi insanlarımızı da düşünerek, bunun farkında olduğumuz için, bunu yapamayan insanlarımızda var. Bunu düşünerek yola çıktık. Yeşilyurt ve Battalgazi ilçelerimizde şimdilik 690 ailemizi tespit ettik.

Yaklaşık 2 bin kişiye burada günlük yemek çıkarılacak. Tabi ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın başvurusuna göre, kendi yemeğini kendi yapamayacak durumda olan bu ihtiyacı duyan vatandaşlarımıza çoğaltılarak ulaştırılacaktır. Kapasite konusunda bir problemimiz yoktur. Kızılay’ımız yeterli katkıyı sağlayacak. Valilik olarak elimizden gelen desteği vereceğiz. Büyükşehir Belediyesi eleman ve malzeme noktasında destek veriyor. İnönü Üniversitesi bu mekânı bizlere sağlıyor. Çok güzel bir birliktelik bu, Ramazan ayının ruhuna yakışır bir işbirliği oldu. Burada önemli olan mağdur durumdaki vatandaşlarımızın ihtiyacını gidermesini sağlamaktır” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan dua ile program son buldu. Ekipler tespit edilen ailelere ilk yemekleri ulaştırdı

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos